★بوتاکس

بوتولیسم در واقع مسمومیت با سم میکروبی به نام کلستریدیوم بوتولینوم است که می تواند عضلات فرد مبتلا را فلج نماید. این ماده سمی در حوزه زیبایی تعدیل شده و به صورت مصنوعی و در حجم بسیار کم توسط پزشک در چندين عضله حالت دهنده چهره فرد تزریق و آنها را برای مدتی فلج و فعاليت آنها را ضعيف می کند و بدین ترتیب از ایجاد خطوط ثانویه و چین و چروک در پوست ناحیه مبتلا جلوگیری می نماید و به مرور نيز از عمق چين هاي ايجاد شده از قبل مي كاهد. نواحي كه درمان بر روي آنها انجام مي گيرد شامل خطوط اخم بين دو ابرو، خطوط افقي پيشاني، چينهاي گوشه چشم و خطوط ظريف زير چشم مي باشد.

1- در صورت وجود هر یک از موارد زیر از تزريق بوتاكس بايد خودداري شود : □هرگونه بیماری عصبی – عضلانی یا ضعف عضلانی □بیماریهای ضعف سیستم ایمنی یا مصرف کورتن □سرطان □دیابت (مرض قند) □عضو پیوندی □مشکل کلیوی □بارداری □شیردهی □حساسیت قبلی به بوتاکس □مصرف الکل □وجود هرگونه عفونت يا مصرف آنتی بیوتیک در حال حاضر □مصرف داروهای مسکن و ضد التهاب طي 3 روز اخير □مصرف داروهای ضد انعقادي و رقيق كننده خون (وارفاین، آسپرین، ویتامین E، چای سبزو ...) طي3 روزاخير

2- گاها محل تزریق بوتاکس اندکی کبود می شود لذا در صورتی که تا چند روز آینده مهمانی و یا مراسم مهمی در پیش رودارید ، تزریق بوتاکس خود را به بعد از آن موکول نمایید.

3- سوزش در محل تزریق تا چند دقیقه و حساسیت پوستی مانند کهیر یا علائمی نظیر سردرد تا چند روز و همچنین تورم مختصر یا ضعف موقت در عضلات نزدیک محل تزریق و نیز کبودی محلهاي تزریق گاها دیده می شود که همگی گذرا هستند. در صورت بروز کبودی می توانید از قرصهاي ويتامين C (3 بار در روز به مدت 3 روز) استفاده نمایید .

4- دو بيني نيز از ديگر عوارض موقتي است كه خود به خود بهبود مي يابد. بي حسي پيشاني ممكن است 2 الي 3 هفته طول بكشد . درمان خطوط اخم با توكسين بوتولينوم نيز ممكن است سبب افتادگي موقتي مختصر پلك و يا ابروها در حدود 2 الي 3 درصد از افراد تحت درمان شود كه معمولا 3 الي 4 هفته طول مي كشد . در تعداد بسيار كمي از افراد ممكن است تزريق بوتاكس اثر رضايت بخشي نداشته يا اثر آن به اندازه معمول طول نكشد.

5- تا 1 الی 2 ساعت بعد از تزریق مدام اخم کرده و ابروها را بالا ببرید تا دارو به بهترین نحو اثر کند.

6- از دستكاري و فشار دادن محل هاي تزريق خودداري كنيد .

7- تا 6 ساعت بعد از تزریق خم نشوید ( حتی برای سجده مهررا بالا بیاورید ) و تا 72 ساعت از هرگونه فعاليتي كه باعث افزايش گردش خون مي شود نظير رابطه زناشويي، حمام گرم، استخر ، سونا ، کمپرس گرم و گرم شدن محل تزریق جدا بپرهیزید.

8- تا چند ساعت بعد از تزریق دراز نکشید؛ به صورت نخوابید و شب را با بالش های متعدد و نیمه نشسته بخوابید .

9- اثر دارو بعد از 2 الی 4 روز شروع و طی 14 روز کامل می شود . لذا در صورت نیاز 14 تا 20 روز بعد از تزریق بوتاکس یک نوبت و به صورت رایگان ترمیم انجام می شود و در صورت بی حرکتی کافي نیازی به ترمیم نیست .

10- طول ماندگاری اثر دارو از 3 الی 6 ماه بسته به سن، نوع پوست و عادت به حرکات صورت متفاوت می باشد که در صورت تکرار تزریق بعد از اتمام اثر درمان، طول فواصل اثر بیشتر شده و در نهایت دائمی می شود.

11- از آنجا که داروی بوتاکس اثر منفی روی جنین می گذارد، فرد هنگام تزریق و طی مدت اثر دارو اجازه بارداری ندارد.

12- تا پايان دوره اثر دارو از درمان ناحيه با IPL و ليزرها و نيز از ماساژ صورت علی الخصوص در محل تزریق اجتناب کنید.