★پيلينگ شيميايي

پيلينگ (لايه برداري) در واقع ايجاد يك سوختگي كنترل شده در پوست با مواد شيميايي مشخص توسط پزشك است. پس از اين آسيب، روند ترميم شروع و لايه خارجي جديدي براي پوست تشكيل مي شود. پوست جديد ظاهري صافتر، صورتي رنگ تر و شاداب تر دارد. اين روند ترميمي معمولا 1هفته تا 1ماه طول مي كشد. جدا از اين اثر، در دراز مدت نيز لايه برداري باعث تحريك ساخت كلاژن مي گردد كه منجر به كاهش چين و چروك ها و جوان سازي پوست مي گردد. اين امر نيز طي 2 تا 6 ماه بعد از پيلينگ رخ مي دهد. پيلينگ جهت برطرف كردن انواع لك و كك مك، چين و چروك پوست، جاي آكنه يا زخم، بستن منافذ باز پوست، كنترل چربي پوستهاي چرب و نيز شاداب و روشن تر كردن پوست به كار مي رود. لايه برداري بسته به نوع مشكل پوستي بيمار، فصل، همكاري و پذيرش بيمار و نهايتا تشخيص پزشك به يكي از 3 شكل خفيف (سطحي)، با عمق متوسط و عميق قابل انجام است .

1- لطفا در صورت وجود هر یک از موارد زیر علامت زده و پزشک خود را مطلع نمایید :

 • ابتلا بهG6PD
 • حاملگی
 • مصرف قرصهاي ضد بارداري
 • سابقه ايجاد كلوئيد (گوشت اضافه) در محل بهبود زخم
 • استفاده از تكنيكهاي زيبايي قبلي نظير كشيدن پوست صورت، عمل جراحي پلك و ...
 • تزريق ژل يا بوتاكس طي 10روز اخير
 • مصرف داروهای ضدانعقادي و رقيق كننده خون(وارفارین، آسپرین، ویتامینE، چای سبزو...) طي 3روز اخير
 • سابقه تبخال
 • مصرف داروهاي مسكن وضد التهاب طي3روز اخير
 • درمان آكنه طي1سال اخير
 • اپيلاسيون طي 2 روز اخير

2- از آنجا كه پوست محل درمان در پيلينگ سطحي تا 2 هفته و در پيلينگ متوسط و عميق حداقل تا 1 ماه نماي طبيعي ندارد، لذا در صورتی که در اين فاصله مهمانی و یا مراسم مهمی در پیش رودارید، انجام پيلينگ خود را به بعد از آن موکول نمایید.

3- از 2 هفته قبل از انجام پيلينگ تحت نظر پزشك خود از يك لايه بردارمناسب استفاده نماييد.

4- از 48 ساعت قبل ازانجام پيلينگ استفاده از لايه بردار را متوقف نموده، تا 1هفته پس از درمان نيز از مصرف آن اجتناب نماييد.

5- در لايه برداري سطحي بلافاصله پس از انجام درمان، پوست دچار قرمزي و التهاب مي شود كه تا 7 الي 10 روز پس از لايه برداري بهبود مي يابد و يك پوسته پوسته شدن خفيف در پوست ظاهر مي شود كه معمولا طي 2 الي 3 هفته بر طرف مي گردد. درلايه برداري با عمق متوسط و عميق بلا فاصله بعد از درمان بر روي محل مقداري سفيدك ظاهر مي شود كه پس از چند دقيقه كاهش يافته جاي خود را به قرمزي و التهابي شبيه به آفتاب سوختگي ميدهد. نهايتا پس از 1روز پوست قهوه اي رنگ و شبيه پوسته تنه درخت مي شود و طي چند روز آينده به مرور ريزش و پوست اندازي شروع مي شود.تا 1 الی 2 ساعت بعد از تزریق مدام اخم کرده و ابروها را بالا ببرید تا دارو به بهترین نحو اثر کند.

6- محل درمان را بايد طي چند روز اول با يك لايه زينك اكسايد و شبها با كرم ترميم كننده نظير آلفا يا ميموزا بپوشانيد.

7- اجازه دهيد كه پوسته هاي بلند شده از سطح پوست خودشان بريزند و از كندن و دستكاري آنها جدا بپرهيزيد. در غير اين صورت پوست در محل اتصال پوسته هاي كنده شده دچار لك مي شود.

8- تا 2 روز پس از انجام پيلينگ از استحمام بپرهيزيد و پس از آن هر روز استحمام نماييد. از كشيدن ليف بر روي محل اجتناب كنيد (محل را با ماليدن كف صابون و به آرامي با دست بشوييد) و بعد از حمام محل را با وازلين يا مرطوب كننده بپوشانيد.

9- 1 تا 2 هفته پس از لايه برداري پوست جديد ظاهر مي شود كه نسبت به آفتاب بسيار حساس است. اين پوست بايد با ضد آفتاب با SPF بيشتر از 30 و حداقل تا 3 ماه پس از درمان محافظت شود.

10- براي نتيجه بهتر بايد درمان در فواصل منظم تكرار شود كه اين امر در لايه برداري سطحي 6 بار با فواصل ماهي يكبار، در لايه برداري با عمق متوسط 3 بار با فواصل 3 ماهه و در لايه برداري عميق 2 بار با فواصل 6 ماهه مي باشد.

11- تا 3 هفته پس از پيلينگ از اپيلاسيون و نيز انجام ليزر بپرهيزيد.

12- آقايان پس از لايه برداري بايد تا 3 هفته از تراشيدن صورت پرهيز كنند.

13- هنگام لايه برداري پوست دچار سوزش وپس از آن ممكن است دچار علائم موقتي نظير احساس كش آمدن، خارش، التهاب و قرمزي گردد كه خود به خود رفع مي گردد. در صورت ايجاد عفونت اين عارضه قابل درمان مي باشد. ندرتا نيز ممكن است عوارضي دائمي نظير لك ، پيدايش مويرگهاي سطحي ( تلانژكتازي) و حتي اسكار و كلوئيد ايجاد گردد.